Lista aktualności Lista aktualności

"O przemijaniu słów kilka"

Ignacy Krasicki pisał „każda rzecz w przyrodzeniu ma swój kres, do którego przyszedłszy, trwa czas niejaki w doskonałym stanie, ten przebywszy psuć się musi”.

Nie inaczej jest z drzewami, każdy gatunek ma więc określony na podstawie wieloletnich obserwacji oraz prac badawczych wiek rębności, czyli wiek, w którym drzewo osiąga pełnię swojej dojrzałości, jest jednak jeszcze na tyle silne, że nie rozpoczynają się procesy destrukcyjne.

Stare drzewa porównać można do człowieka u schyłku życia, pomimo chęci nie może żyć tak długo jak chce, ma osłabioną odporność, atakowane jest przez wiele gatunków grzybów, choruje, czego skutkiem jest usychanie, murszenie, zachwiana statyka, podatność na szkody od czynników atmosferycznych.

Zastanawiali się Państwo kiedyś nad tym do jakiego wieku potrafią dożyć w pełnej witalności poszczególne, dobrze Państwu znane gatunki drzew? Śpieszę z odpowiedzią. Rekordzistą, niestety dość rzadko spotykanym na naszych puszczańskich terenach, jest dąb, który w pełni sił dożyć może 140 lat, o czym my zwykli śmiertelnicy, nie przejawiający wampirzych atutów, możemy wyłącznie pomarzyć. Drugie miejsce na podium zajmuje buk, z równie imponującym wiekiem rębności – 120 lat. Królowa Puszczy Noteckiej – sosna, pełni swój majestat przez cały wiek. Podobnie do ludzi, po osiemdziesiątce z sił opadają świerk i grab. O mało co, zachowując kompletny wigor, wiek emerytalny osiągnęłaby brzoza. Stawkę zamykają topole, których, krótki ale jakże intensywny pod względem przyrostu żywot w pełni sił kończy się po czterdziestce, kiedy my dopiero zaczynamy odczuwać drobne niedogodności wynikające z kryzysu wieku średniego.

Chcąc korzystać z bezsprzecznie najcenniejszego, wykorzystywanego w wielorakich gałęziach przemysłu daru lasu, jakim jest drewno, biorąc pod uwagę wcześniej wspomniany wiek rębności, leśnicy wybierają najbardziej odpowiedni moment na wycięcie powierzchni, na których drzewostan się znajduję. Nie inaczej jest na terenie naszego nadleśnictwa, czego przykładem jest planowana na przyszły rok wycinka w miejscowości Biezdrowo Huby. Bez obaw, każda z wycinanych powierzchni jest odnawiana najczęściej w drugim roku i jak będzie widać na załączonych zdjęciach taka mozaika pokoleń potrafi zachwycić najbardziej wymagającego poszukiwacza piękna natury.