Lista aktualności Lista aktualności

KOLEŻANKO I KOLEGO WYPALANIE TO COŚ ZŁEGO

Słoneczna pogoda, wiatr, brak opadów deszczu, martwa materia organiczna plus nierozsądne postępowanie ludzi to główne elementy dzięki, którym pożar rozwija się w błyskawicznym tempie. Wiosna to okres, w którym odnotowuje się największą ilość pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych.

Nierozważne używanie ognia niesie ze sobą nie tylko zniszczenia w przyrodzie, ale stanowi też ogromne zagrożenie dla życia ludzi i zwierząt. Lasy bardzo często graniczą z łąkami i nieużytkami rolnymi. Ogień łatwo może przedostać się z nich do drzewostanu.

Z początkiem marca w Lasach Państwowych zaczęła się akcja bezpośrednia w ochronie przeciwpożarowej. Codziennie na podstawie wilgotności ściółki leśnej oraz pomiarów z sieci stacji meteorologicznych ustala się stopień zagrożenia pożarowego lasu. W zależności od jego wysokości wprowadza się odpowiedni zakres czynności mających na celu szybkie wykrycie i ugaszenie pożaru. Jedną z nich jest prowadzenie obserwacji terenów leśnych od godziny 9 rano do zachodu Słońca z wież przeciwpożarowych.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami wspólnej akcji Lasów Państwowych i Państwowej Straży Pożarnej „STOP POŻAROM TRAW"