Lista aktualności Lista aktualności

ŁOŚ SUPER GOŚĆ

Ostatnimi czasy docierają do nas informacje o pojawieniu się łosia na terenie naszego Nadleśnictwa. Osobnik, o którym mowa, postanowił w Święta Wielkiejnocy odwiedzić przydomowy ogródek jednego z mieszkańców Obelzanek. Wcześniej był on widziany w lesie przez Strażników Leśnych.

Łoś europejski to dość nietypowy dla naszego regionu gość. W Wielkopolsce występują tylko nieliczne osobniki. Jest największym gatunkiem z rodziny jeleniowatych i największym ssakiem Europy. W Polsce objęty jest ochroną gatunkową. Preferuje on leśne i zakrzewione tereny podmokłe. Jego nogi są długie i smukłe a racice szerokie co ułatwia mu poruszanie po grząskim terenie. Samiec osiąga od 1,5 do ponad 2 m wysokości w kłębie i wagę od 540-740 kg. Samica jest mniejsza. W okresie godowym samce nakładają poroże w kształcie łopat bądź badyli (forma poroża najczęściej spotykana u polskich łosi). Łoś ma dobry słuch i węch, ale bardzo słaby wzrok. Żeruje na roślinach głownie wodnych i błotnych lubi też liście, pąki, owoce oraz pędy drzew i krzewów.

Mamy nadzieje, że nasz gość zadomowi się na dobre w naszych lasach. Gdy spacerując po lesie spotkamy łosia, nie płoszmy go i zachowajmy ostrożność, gdyż jak każde dzikie zwierzę może stanowić dla nas zagrożenie.