Lista aktualności Lista aktualności

POKAZ BEZPIECZNEJ ŚCINKI I PRZERZYNKI DRZEW DLA STRAŻAKÓW POWIATOWEJ PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W SZAMOTUŁACH

Nadleśnictwo Wronki w porozumieniu z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach przeprowadziło pierwszy z trzech pokazów bezpiecznej ścinki i przerzynki drzew dla strażaków z PSP w Szamotułach. Pokaz składał się z dwóch części - teoretycznej i terenowej.

Podczas części teoretycznej pracownicy nadleśnictwa omówili następujące zagadnienia: ogólne zasady ścinki i obalania drzew za pomocą pilarki, ścinkę drzew pochylonych, dziuplastych i hubiastych oraz drzew z pękniętym pniem. Z uwagi na częstą styczność strażaków z drzewami szczególnie niebezpiecznymi, sporo czasu poświęcono zagadnieniom związanym z usuwaniem wywrotów (drzew wywróconych) i złomów (drzew połamanych). W trakcie wykładu zaprezentowano również zasady przerzynki drzew wywróconych, w których występują niebezpieczne naprężenia.

Po zakończeniu części teoretycznej odbyła się druga część pokazu - terenowa. Na powierzchni zrębowej w leśnictwie Jasionna, gdzie aktualnie prowadzona jest ścinka drzew strażacy mieli możliwość podglądania pracy pracowników Zakładu Usług Leśnych. W terenie pracownicy ZUL przedstawili strażakom od strony praktycznej omawiane wcześniej zagadnienia. W trakcie pokazu terenowego strażacy zadawali pytania, słuchali wskazówek zawodowych pilarzy oraz wymieniali doświadczenia. Najczęściej poruszanym tematem okazało się przerzynanie drzew wywróconych
z naprężeniami oraz ścinka drzew pochylonych.

Mamy nadzieję, że wspólna inicjatywa Nadleśnictwa Wronki i KP PSP w Szamotułach zaprocentuje w codziennej pracy strażaków, a przeprowadzony pokaz ułatwi im akcje związane z usuwaniem niebezpiecznych drzew.