Lista aktualności Lista aktualności

Poświęcenie Kapliczki Św. Huberta

Ksiądz Proboszcz Parafii p.w. Chrystusa Króla w Chojnie zaprasza dnia 3.11.2016 r. wszystkich leśników, myśliwych oraz sympatyków łowiectwa na Uroczystość Poświęcenia Kapliczki Św. Huberta w Kościele Parafialnym w Chojnie. Akt poświęcenia kapliczki zostanie poprzedzony uroczystą Mszą Świętą, która odbędzie się o godzinie 18:00.

Św. Hubert urodził się w 655 roku w Gaskonii, był potomkiem królewskiego rodu Merowingów. Niektóre źródła wskazują, że prowadził swobodne, wręcz hulaszcze życie. Tak było do roku 695, kiedy polując w Górach Ardeńskich, nie bacząc na nic, w sam Wielki Piątek napotkał białego jelenia z promieniejącym krzyżem w wieńcu. Miał wtedy usłyszeć głos Stwórcy ostrzegający go przed jego niepohamowaną pasją i nakazujący mu udanie się do biskupa. Przejęty objawieniem, tak też uczynił. Po śmierci biskupa Lamberta (zm. ok. 700), z rąk papieża Sergiusza otrzymał sakrę biskupią.

Św. Huberta znany jest jako chrześcijański patron myśliwych i polowań. Obecnie dzień 3 listopada (dzień poświęcenia relikwii Św. Huberta) stał się świętem myśliwych zwanym Hubertusem. Święto to dawniej czczono uroczystymi łowami, poprzedzanymi mszą w intencji myśliwych. Współcześnie urządza się w tym dniu gonitwę.