Lista aktualności Lista aktualności

POŻAR W LEŚNICTWIE SMOLNICA

W dniu 3 lipca br. około południa dyżurny wieży obserwacji przeciw pożarowych dojrzał unoszące się nad lasem kłęby dymu.

Zapaleniu uległa kępa starodrzewia w wieku 87 lat pozostawiona w 12 letnim młodniku na terenie Leśnictwa Smolnica blisko rzeki Warty. Dzięki szybkiej i zorganizowanej akcji służb nadleśnictwa, jednostek straży pożarnych oraz miejscowej ludności, która niezwłocznie zawiadomiła służby ratownicze, pożar udało się opanować. W akcji wzięły udział trzy jednostki straży pożarnych, dwie z Wronek i jedna z Szamotuł. Na szczęście spaleniu uległo tylko 0,005 ha ściółki leśnej i udało się zapobiec rozprzestrzenieniu pożaru na młody las. Prawdopodobną przyczyną pożaru była nieostrożność ludzka, która w dalszym ciągu wraz z podpaleniami stanowi największy odsetek źródeł powstawania pożarów. Dlatego apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności, nie używanie otwartego ognia oraz nie wyrzucanie śmieci do lasu. Pamiętajmy również o zakazie poruszania się pojazdami silnikowymi po terenach leśnych.

Jeżeli zauważysz pożar w lesie powiadom natychmiast służby ratownicze pod nr 112 lub 998. Szybka reakcja pozwoli zapobiec katastrofie, jak mówią las rośnie powoli a płonie bardzo szybko.