Lista aktualności Lista aktualności

Razem #sprzątaMY polskie lasy

Śmieci to niechciany element leśnego środowiska. Razem możemy zawstydzić śmiecących i posprzątać. Już w najbliższy piątek 20 września zapraszamy do wzięcia udziału w akcji #sprzątaMY

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu! W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w akcji na naszym terenie 20 września 2019 w godzinach 11:30-13:30, w lasach znajdujących się w pobliżu Miasta Wronki. Zbiórka, odbiór worków oraz rękawic odbędzie się od godziny 11:15 do 11:30 przy siedzibie Nadleśnictwa Wronki (Nadolnik 1), o 11:30 zaopatrzeni w niezbędne sprzęty ruszamy w teren. Miejsce składowania worków ze śmieciami wskażą opiekunowie grup w trakcie sprzątania. Akcja przewidziana jest dla młodzieży powyżej 12 roku życia oraz dorosłych.

Ze względów logistycznych grupy powyżej 10 osób prosimy o informację telefoniczną lub mailową o chęci wzięcia udziału w akcji do 17 września 2019 roku. Osobą koordynującą zapisy oraz udzielającą informacji z ramienia Nadleśnictwa jest Michalina Szymczak (telefon kontaktowy 720 858 990), od 18 września osobą do kontaktu jest również Justyna Brusiło (694 445 720). Terenową koordynację nad akcją obejmują Ryszard Bugaj (694 445 711) oraz Wiesław Grzywaczewski (694 445 710).