Lista aktualności Lista aktualności

RYŚ EURAZJATYCKI W PUSZCZY NOTECKIEJ

W ostatnim tygodniu otrzymaliśmy informację od pani Sabiny Nowak prezesa zarządu Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” o zaobserwowaniu rysia eurazjatyckiego na terenie Puszczy Noteckiej.

Dorosłego osobnika zarejestrowano 13 lutego br. na terenie Nadleśnictwa Wronki, na drodze leśnej pomiędzy Miałami a Gogolicami (obs. A. Kasprzak). Natomiast 26 lutego br. na terenie Nadleśnictwa Karwin odnaleziono tropy dorosłego osobnika (obs. S. Nowak, R.W. Mysłajek, P. Tomczak). Całkiem prawdopodobne jest to, że ze względu na odległość w czasie i terenie obie informacje dotyczą do tego samego osobnika.

Ryś eurazjatycki wraz ze żbikiem są jedynymi gatunkami z rodziny kotowatych występującymi w Polsce. Niegdyś jego zasięg obejmował obszar całego kraju. Do drugiej połowy XVIII w. można go było spotkać również w zachodniej Polsce. Jednak presja człowieka, kłusownictwo i nadmierny odstrzał spowodowały zniknięcie rysia z tego terenu. Obecnie występuje we wschodniej i północno-wschodniej Polsce oraz w Karpatach. Osiąga rozmiary od 100-150 cm długości i ok. 50-75 cm wysokości w kłębie. Ma krępe ciało koloru żółto-brudnego z mniej lub bardziej widocznymi brunatnymi plamkami i białym brzuchem. Osadzone jest na długich i silnych łapach. Cechą charakterystyczną są również szpiczaste uszy zakończone pędzelkiem sztywnych, czarnych włosów oraz krótki ciemniejszy na czubku ogon. Od 1995 r. jest objęty ochrona gatunkową, co przyczyniło się do zmniejszenia presji ze strony człowieka, a to z kolei pozwala rysiowi na ponowne zasiedlanie siedlisk dawniej przez niego zajmowanych.