Lista aktualności Lista aktualności

Uwaga na hybrydy

Według wolnej encyklopedii słowo „hybryda” ma wiele znaczeń. W odniesieniu do tytułu artykułu dotyczy akurat biologii. Słowo hybryda w biologii oznacza mieszaniec, krzyżówka, hybryd lub bastard. Hybrydyzacja to krzyżowanie międzygatunkowe zwierząt polegające na krzyżowaniu osobników należących do różnych, ale blisko ze sobą spokrewnionych gatunków.

W ostatnim czasie w mediach słyszymy sporo na temat samych wilków, ale również na temat ich krzyżówek z bezpańskimi psami. Ze skrzyżowania tych gatunków powstaje mieszaniec zwany hybrydą. Mieszańce wilków z psami stanowią zagrożenie dla czystości populacji wilka czyli gatunku objętego ochroną w Polsce. Gdy wilki krzyżują się z dzikimi psami, z czasem tracą również swoją nieufność, czujność, śmielej podchodzą do ludzkich siedzib i mogą stanowić zagrożenie dla ludzi oraz zwierząt hodowlanych znajdujących się w gospodarstwie.

Nadleśnictwo Wronki w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców gminy Wronki oraz osób korzystających z wypoczynku na terenie wronieckich lasów będzie prowadziło monitoring w celu wykrycia ewentualnych przypadków mieszańców. Jest to niezbędne w celu podjęcia szybkich działań, polegających na usunięciu ze środowiska takich osobników.