Lista aktualności Lista aktualności

Uwaga! Nadleśnictwo Wronki ostrzega o dynamicznie rozprzestrzeniającej się chorobie Afrykańskiego Pomoru Świń

Czym jest afrykański pomór świń? Afrykański pomór świń (ASF) to groźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych i dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do znacznych spadków w produkcji, samo zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, a śmiertelność sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF.

Jak przenoszona jest choroba?
Najczęściej wprowadzenie wirusa ASF do kraju wolnego od choroby następuje przez transport, produkty mięsne, odpady kuchenne i poubojowe, pochodzące od chorych świń i dzików. Najczęstszą przyczyną zakażenia świń jest bezpośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi lub zakażonymi odpadkami żywnościowymi. W przypadku terenów o wysokim zagęszczeniu gospodarstw utrzymujących świnie, rozprzestrzenianie się wirusa między gospodarstwami jest łatwe, za pośrednictwem osób odwiedzających gospodarstwo lub zakażonej paszy, wody, czy narzędzi.

Obecnie nie ma szczepionki przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń, dlatego w zwalczaniu ASF wśród dzików najważniejsza jest odpowiednia profilaktyka i regulacja ich populacji. W przypadku znalezienia padłego dzika należy niezwłocznie zgłosić ten fakt do powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej leczniczy weterynaryjnej lub miejscowego koła łowieckiego.