Lista aktualności Lista aktualności

Uwaga! Zagrożenie pożarowe. Czy to jeszcze nie koniec?

Żółknące liście, ryczące w lesie jelenie, babie lato i niższe temperatury w nocy i rankiem, kiedy idziemy do pracy lub szkoły mówią nam, że to już koniec lata. Co więcej, w tym tygodniu, tj. 23 września nadejdzie astronomiczna jesień.

Kończące nam się lato, jest upalne i suche, z czego nie cieszą się pewnie grzybiarze. Nie cieszy to także leśników, ze względu na wysokie zagrożenie pożarowe, które mamy w lasach Puszczy Noteckiej. Jest bardzo sucho. Ściółka ma 8-10 % wilgotności, co może, przy nieostrożności, być przyczyną nieszczęścia – pożaru.

W sobotę, taki właśnie pożar, powstał w okolicach Tomaszewa. Całe szczęście, że wieże przeciwpożarowe z nadleśnictw zauważyły dym. Po poszukiwaniach, zlokalizowaliśmy miejsce pożaru, a nasz samochód gaśniczy, jako pierwszy, walczył z ogniem, czekając na straże pożarne, które już nadjeżdżały. Pożar ugaszono.

Na szczęście paliła się tylko ściółka. Mimo, ze pożarzysko zostało oborane przez ciągnik z leśnym pługiem, leśniczy i tak na miejscu, przez noc pozostawił ludzi, aby dozorowali i dogaszali resztki. Często już po akcji gaśniczej, nad miejscem pożaru unoszą się dymki. To zarzewia ognia, które pozostały w zakamarkach ściółki i jeszcze się tlą.

Czekając na deszcz, prosimy Was o ostrożność w lesie.