Lista aktualności Lista aktualności

ZINTEGROWANI – CZYLI PAD PRZY PSP W SZAMOTUŁACH

10 stycznia br. w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Szamotułach odbyło się spotkanie Komendanta PSP, Dyrektorów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile oraz Nadleśniczego Nadleśnictwa Wronki w sprawie utworzenia w 2018 roku przy komendzie straży zintegrowanego Punktu Alarmowo Dyspozycyjnego.

PAD to jeden z najważniejszych elementów ochrony przeciwpożarowej lasu. W punkcie takim w okresie od marca do października pełni dyżur obserwator, który śledzi obraz lasu z kamer wysokiej rozdzielczości. Po wykryciu dymu, za pomocą specjalnego oprogramowania lokalizuję miejsce pożaru. Bliskie położenie takiego punktu przy jednostce straży pożarnej zapewni błyskawiczny przepływ informacji co umożliwi szybką akcję strażaków i leśników.

„Obecnie trwają prace przygotowawcze do modernizacji istniejącej wieży przeciwpożarowej i wyposażenia jej w kamerę HD. Planowana jest także budowa dodatkowej wieży obserwacyjnej, która zapewni jeszcze lepsze pokrycie obserwacyjne terenów leśnych." – mówi Zbigniew Gzyl Nadleśniczy Nadleśnictwa Wronki.