Lista aktualności Lista aktualności

Europejski Tydzień Leśny

W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Leśnego w dniu 24 października 2008 roku w Nadleśnictwie Wronki odbył się Dzień Otwarty Lasów Państwowych.

W tym dniu do naszego nadleśnictwa przybyli między innymi: Burmistrz Miasta i Gminy Wronki Pan Mirosław Wieczór, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Wronki Pan Ryszard Filret, Członek Zarządu Rady Powiatu Szamotulskiego Pan Kazimierz Michalak oraz licznie przybyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 we Wronkach, Szkoły Podstawowej nr 2 we Wronkach, Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi, Szkoły Podstawowej w Chojnie, Zespołu Szkół w Biezdrowie oraz uczniowie Gimnazjum im. Zbigniewa Herberta, Gimnazjum w Biezdrowie oraz Gimnazjum przy Zespole Szkół nr 1 a także nasi najmłodsi – przedszkolaki z Przedszkola Prywatnego oraz Przedszkola nr 2 we Wronkach.

Na przybyłych do naszej siedziby gości czekały wcześniej przygotowane stoiska i ekspozycje o tematyce leśnej i przyrodniczej:

 • stoisko poświęcone ochronie lasu i przyrody
 • stoisko poświęcone ochronie przeciwpożarowej lasu
 • stoisko poświęcone pozyskaniu drewna
 • stoisko poświęcone produkcji szkółkarskiej „ Od nasionka po drzewko”.

Przedszkolacy oraz uczniowie szkół podstawowych mogli brać udział w konkursach o tematyce przyrodniczej i leśnej, grach i zabawach przygotowanych na tę okoliczność.

Sala konferencyjna nadleśnictwa w tym dniu stała się salą kinową w której odbywała się prezentacja multimedialna dotycząca nadleśnictwa. Znajdowała się tam również wystawa prac, które brały udział w  konkursie „ Na tropach przyrody”.

Osoby, które 24 października przekroczyły progi naszego nadleśnictwa mogły pospacerować po ścieżce edukacyjnej z przewodnikiem, obejrzeć stację meteorologiczną, zwiedzić budynek nadleśnictwa.

Dzień Otwarty obchodziło z nami 460 osób z których każda otrzymała pamiątkowy Certyfikat uczestnictwa w obchodach wyżej wymienionego dnia.

W ramach Europejskiego Tygodnia Leśnego – zorganizowaliśmy dwudniowe zajęcia dla studentów Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, podczas których zapoznaliśmy ich z różnymi aspektami pracy leśników oraz byliśmy współorganizatorami wystawy o tematyce łowieckiej w Zamku Górków Szamotułach.

Życzymy miłych wspomnień.


 

   
   
   
 

 

 

Rusza kolejna edycja Konkursu o Nagrodę

im. A.Loreta

 

 

Minimum 10 000 złotych czeka na zwycięzców dziewiątej edycji konkursu im. Adama Loreta organizowanego przez Lasy Państwowe. Szansę na zwycięstwo mają ci, którzy mogą pochwalić się wybitnymi osiągnięciami naukowymi w dziedzinie leśnictwa, pomysłodawcy najbardziej innowacyjnych rozwiązań oraz osoby promujące i popularyzujące wizerunek i wiedzę o Lasach Państwowych.

 

Nagroda im. Adama Loreta – legendarnego przedwojennego dyrektora i organizatora Lasów Państwowych, który w czasach II Rzeczypospolitej ocalił przed wyrębem Puszczę Białowieską – cieszy się ogromnym zainteresowaniem uczestników, a po ośmiu edycjach uważana jest za wyróżnienie prestiżowe. Uczestnicy konkursu rywalizują w dwóch kategoriach:

 • wybitne osiągnięcia naukowo - badawcze lub innowacyjno - racjonalizatorskie pomysły, które znalazły zastosowanie w Lasach Państwowych oraz całokształt działalności na rzecz LP;
 • promocja i kształtowanie pozytywnego wizerunku Lasów Państwowych oraz popularyzacja wiedzy o Lasach oraz o misji i roli tej organizacji w działaniach na rzecz polskiej przyrody. 

Zainteresowanie towarzyszące konkursowi przekłada się na liczbę uczestników. Przed rokiem do drugiej kategorii przystąpiło aż 30 uczestników. W tegorocznej edycji emocje zapowiadają się nie mniejsze.

Prace zgłaszane do pierwszej kategorii powinny mieć chrakter popularno - naukowy oraz zawierać: streszczenie oraz opinie przedstawicieli placówek naukowo - badawczych, PGL LP lub stowarzyszeń. Do nagrody w drugiej kategorii będzie można zgłosić: reportaż prasowy, radiowy, telewizyjny, artykuł publicystyczny, opwiadanie, poezję, fotografie, slajdy, filmy.  

Prace mogą być zgłaszane przez:

 • kierowników jednostek organizacyjnych LP,
 • stowarzyszenia środowiskowe i naukowo - techniczne działające w sektorze leśnym (PTL, SITLiD, TPL),
 • dziekanów Wydziałów Leśnych Uniwersytetu Roliczego w Krakowie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i SGGW w Warszawie,
 • dyrektora Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz dyrektora Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku,
 • laureatów poprzednich edycji Nagrody Lasów Państwowych im. Dyrektora Adama Loreta.

Gala, podczas której zostaną wręczone nagrody i wyróżnienia, odbędie się podczas czerwcowych centralnych obchodów Dni Lasu.

Zgłoszenia prac w pierwszej i drugiej kategorii należy nadsyłać do Rzecznika Prasowego Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w terminie do 28 lutego, na adres:

 

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych,

00-922 Warszawa, ul. Wawelska 52/54,

z dopiskiem „ Nagroda im. Dyrektora Adama Loreta”

 

Anna Malinowska  

Rzecznik prasowy LP

Wyświetlanie 176 - 197 z 197 rezultatów.