Lista aktualności Lista aktualności

Sosnowe nasiono

W tym roku mieliśmy wyjątkowo duży urodzaj nasion sosny. Spacerując po lesie podczas słonecznych kwietniowych dni można było usłyszeć charakterystyczne delikatne trzaski otwierających się szyszek oraz zaobserwować unoszące się w powietrzu dzięki błoniastym skrzydełkom ciemne nasiona.

     Zjawisko obfitego urodzaju, zachodzi średnio, co 3-5 lat. Szyszki otwierają się dopiero w trzecim roku po pojawieniu się na drzewie. Nasiona, gdy trafią na odpowiednie warunki kiełkują w ciągu 3–6 tygodni. Wybierając się właśnie teraz do lasu w możemy spotkać liczne siewki. Mają one różną liczbę cienkich, długich liścieni, zazwyczaj ok. 5 i wysokość ok. 2-3 cm. W pierwszym roku z pąka szczytowego wyrasta pęd z młodocianymi pojedynczymi igłami. Dorosłe igły ułożone w charakterystyczny dla sosny sposób po dwie, wyrastają w ciągu kolejnego roku.

     Niestety większość skiełkowanych nasion nie przeżyje gdyż do swojego rozwoju młode sosny potrzebują dużo światła, którego dopływ w dnie lasu jest znacznie ograniczony przez drzewostan, a także rośliny runa. Jednak te, które przetrwają wyrosną z pomocą leśniczych na prawdziwe „królowe" Puszczy Noteckiej.