Lista aktualności Lista aktualności

Te nieznośne zwierzaki

Już od wielu lat Nadleśnictwo Wronki umieszcza na terenie parkingów i miejsc postoju pojazdów kosze z pokrywami. Staramy się je systematycznie opróżniać, jednak nie zawsze jest to możliwe.

Kosze te są tak skonstruowane, aby równocześnie były estetyczne i funkcjonalne. Bardzo ważnym elementem jest pokrywa kosza. Ma ona zabezpieczyć składowane  odpadki spożywcze przed zwierzętami, które w poszukiwaniu pożywienia czasami grzebią w koszach na śmieci. Bywa, że pokrywy są niszczone, ale to już inny temat.  

Zdarza się często, że osoby przebywające na terenach leśnych, nie wkładają śmieci do koszy z pokrywami (często gdy są już pełne), tylko zostawiają śmieci obok nich w workach. Wtedy właśnie dochodzi do rozrywania worków przez zwierzęta, a śmieci są rozwlekane po całym terenie parkingów i pobliskich lasach. Zdjęcia poniżej przedstawiają właśnie obraz jednego z takich parkingów, zaśmieconych „działaniem” zwierząt.

Oprócz nieestetycznego wyglądu oraz często nieprzyjemnego  zapachu, stwarza to dodatkową pracę i koszty dla Nadleśnictwa. Dlatego, w przypadku gdy kosze z pokrywani są zapełnione, prosimy nie zostawiać śmieci obok nich w workach lub luzem. Najlepiej w takich przypadkach zabrać śmieci ze sobą. Z góry dziękujemy za zrozumienie i zapraszamy do odpoczynku w lasach.