Lista aktualności Lista aktualności

Zespół Sygnalistów Myśliwskich Nadleśnictwa Wronki

W tym roku przy Nadleśnictwie Wronki po kilkuletniej przerwie reaktywował swoje działanie Zespół Sygnalistów Myśliwskich.

Dawny 3-osobowy zespół rozrósł się do 7 członków. Aktualnie w skład zespołu wchodzą leśnicy pracujący w terenie oraz w biurze, a także były pracownik nadleśnictwa, jeden z założycieli zespołu. Zespół w swoim repertuarze posiada przede wszystkim ponad 30 sygnałów myśliwskich służących do komunikowania się pomiędzy trębaczami, a także skomponowanych na cześć konkretnych gatunków zwierząt.

Oprócz tego ciągle rozrasta się zasób utworów muzyki myśliwskiej wykonywanej przez zespół. Są to różnego rodzaju marsze i hejnały ale przygotowywana jest również oprawa Mszy Św. Hubertowskiej. Wszystkie utwory wykonywane są na instrumencie muzycznym nazywanym małym rogiem myśliwskim typu Pless, na którym można wydobyć 6 naturalnych dźwięków.
 


Od momentu reaktywacji, czyli od maja 2022 roku, Zespół Sygnalistów Myśliwskich Nadleśnictwa Wronki zaprezentował swoje umiejętności uczestnicząc w czterech regionalnych konkursach sygnalistów osiągając niemałe sukcesy w kategorii sygnałów dla zespołów średnio zaawansowanych (klasa „B”) oraz w dziedzinie muzyki myśliwskiej (klasa „MB”). Zespół wziął udział w:

 • „XXVIII Wielkopolskim Konkursie Sygnalistów Myśliwskich Goraj-Zamek 2022” – zdobywając II miejsce w klasie B (21.05.2022 r.).
 • „VIII Międzynarodowym Konkursie Sygnalistów i Muzyki Myśliwskiej Gołuchów 2022” – również sięgając po II miejsce w klasie B (05.06.2022 r.)
 • „Festiwalu Muzyki Myśliwskiej i Dziczyzny”, w ramach którego odbył się „X Konkurs Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej im. Eugeniusza Kruszelnickiego w Łagowie” – gdzie zespół uplasował się na zwycięskim miejscu na podium w klasie B oraz debiutując w klasie MB zajął II miejsce (03.07.2022 r.).
 • „XXIII Pomorskim Konkursie Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej im. Kazimierza Żywickiego na Zamku w Bytowie” – zajmując I miejsce zarówno w kategorii sygnałów jak i muzyki myśliwskiej (10.09.2022 r.).

 •  


Oprócz tego w klasyfikacji indywidualnej dwóch naszych sygnalistów zajmowało miejsce na podium. Są to:
 • Brzezicha Nikodem, który na konkursie w Bytowie zdobył 3 miejsce w kategorii sygnalistów średniozaawansowanych
 • Kupś Adam, który trzykrotnie stanął na podium w kategorii mistrzowskiej zajmując:
  - II miejsce na konkursie w Gołuchowie
  - III miejsce na konkursie w Łagowie
  - I miejsce na konkursie w Bytowie
   

 

W pełnym składzie na konkursie zespół wystąpił tylko raz podczas XXVIII Wielkopolskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich w Goraju. Pełna obsada przedstawia się następująco:

 1. Brzezicha Nikodem - Podleśniczy
 2. Dobersztyn Jakub - Specjalista Służby Leśnej
 3. Jankowiak Weronika - Stażystka
 4. Kupś Adam - Specjalista Służby Leśnej – kierownik zespołu
 5. Kwapisz Marek - były pracownik Nadleśnictwa Wronki
 6. Szeląg Norbert - Podleśniczy
 7. Talma Michał - Leśniczy
   


Mamy nadzieję, że Zespół Sygnalistów Myśliwskich Nadleśnictwa Wronki będzie kontynuował działalność i dalej rozwijał swoje umiejętności. Będziemy za nich trzymać kciuki!